OBAVIJEST O UPISU DJECE U I. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE ZA ŠKOLSKU GODINU 2024./2025.

Autor: Ivana Rupić, 28. 1. 2024.

Ovogodišnji upisi u prvi razred osnovne škole provode se elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole.
22. veljače 2024. godine u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svoga djeteta u 1. razred osnovne škole, sve do 31. ožujka 2024. godine.
U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Molimo roditelje da upišu sve potrebne podatke u aplikaciji.
Prijave za upis djece s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije, od 1. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine.
Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. veljače 2024. godine do 31. ožujka 2024. godine, roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.

S obzirom da se u sustav za elektroničke upise u osnovne škole ulazi preko portala e-Građani, roditelji koji nemaju vjerodajnice za ulazak u portal moraju se javiti školi kojoj pripadaju prema upisnom području koja će prijavu za upis njihovog djeteta izvršiti umjesto njih: srijedom od 16-18 sati u uredu psihologinje.

Za sve ostale informacije, termine testiranja u školi, liječničkih pregleda i laboratorijskih pretraga roditelji će pratiti mrežne stranice škole kojoj dijete pripada prema upisnom području.

Prednosti pri upisu učenika u produženi boravak (Odluka o provedbi i načinu provedbe produženog boravka u osnovnim školama Grada Šibenika)
Polaznici produženog boravka uključuju se u produženi boravak na temelju zahtjeva roditelja.
Prednost pri upisu u produženi boravak imaju učenici s prebivalištem unutar upisnog područja škole koju pohađaju, kojima su oba roditelja zaposlena, učenici samohranog zaposlenog roditelja ili zaposlenog roditelja u jednoroditeljskoj obitelji i učenici roditelja kojima je najmanje dvoje djece upisano u istu školu.
Dokumente s dokazima o ispunjavanju navedenih uvjeta roditelji dostavljaju školi.
Ako se za uključivanje u produženi boravak prijavi veći broj učenika od planiranog, a škola zbog nedostatnih financijskih, prostornih, kadrovskih ili drugih organizacijskih uvjeta ne može povećati broj odgojno obrazovnih skupina, prioritet pri uključivanju u produženi boravak škola utvrđuje na temelju navedenih kriterija.