Obilježavanje 31. obljetnice Spomendana "Rujanskog ratnog podviga-bitka za Šibenik"

Autor: Julijana Višnjić, 26. 9. 2022.

Dio učenika 7.a, 7.c i 8.b razreda sudjelovali su u svečanom obilježavanju 31. obljetnice Spomendana "Rujanskog ratnog podviga-bitke za Šibenik 1991.". Dana 16. rujna nazočili su javnoj tribini i predavanju Spomenpodručje vojne povijesti Ruža hrvatska Žirje-danas, jučer, sutra, 22. rujna Mimohodu branitelja i građana povodom Dana hrvatskih branitelja Šibensko-kninske županije i 24. rujna posjetili otok Žirje, južnu obalnu topničku bitnicu "Zvizdulju-Ružu hrvatsku" i sjevernu obalnu topničku bitnicu "Vela glava".

Žirje - 24. rujna

Prije nekoliko dana posjetile smo otok Žirje povodom 31. obljetnice spomendana Rujanskog ratnog podviga. Tijekom našeg izleta obišle smo južnu i sjevernu obalnu topničku bitnicu, uvale Tratinska i Pečenja i podzemne prostorije sjeverne bitnice. Čim smo sišle s trajekta Lošinjanka, ostale smo očarane čistim modroplavim morem i srdačnom dobrodošlicom
članova braniteljske udruge i žirajskog malobrojnog stanovništva. Na otoku postoji kontinuitet naselja o kojem nam govore ostatci utvrde Gradina iz vremena Bizantskog Carstva. Najprije smo posjetile južnu obalnu topničku bitnicu Zvizdulju- Ružu hrvatsku. S bitnice se vide otoci Vis, Biševo i Svetac koji su udaljeni oko 80 kilometara.
Poslušale smo predavanje Braniteljske udruge Ruža hrvatska Žirje koje je održao predsjednik udruge Željko Šižgorić. Slušajući predavanje  zapamtile smo brojne zanimljivosti. Domet topova Ansaldo je  18.5  kilometara. Granata leti do šibenske luke u prosjeku nevjerojatnih 72 sekunde. Oficir JNA Željko Baltić predao je u hrvatske ruke u tajnosti južnu topničku bitnicu već 14. rujna 1991.g. Nakon predavanja, odlučile smo malo razgledati prostor oko bitnice i njezinu unutrašnjost. Zatim je slijedio ručak s braniteljima na seoskom domaćinstvu u uvali Tratinska. Slijedio je posjet sjevernoj obalnoj topničkoj bitnici Vela glava. S vidikovca uočile smo otoke Nacionalnog parka Kornati. Razgledale smo i podzemne prostorije bitnice. Mogle smo samo zamisliti kako je sve to izgledalo 1991. godine. Potom smo se zaputile u uvalu Pečenja koja se nalazi unutar uvale Tratinska. Nakon završetka druženja, kupanja u moru  i zabave u uvali, pošle smo prema Muni. Na putu do Mune prošle smo žirajsko polje i Selo. Na povratku za Šibenik, kada je trajekt pristao na Kapriju, dočekalo nas je veliko iznenađenje, ali to ostaje među nama.

Posebno se zahvaljujemo na gostoprimstvu članovima braniteljske udruge  Ruža hrvatska sa Žirja i gospođi s otoka Kaprija.

Mia Lučev i Greta Piškulić

« Svibanj 2024 »