Božićni običaji u svijetu

Autor: Zorica Skroza, 24. 12. 2014.

Božićni običaji u svijetu nisu isti kao u Hrvatskoj. Sada ćemo upoznati neke:

U Australiji je na Božić ljeto pa se ljudi kupaju. Tamo su temperature preko 30 stupnjeva. Oni Božić i Novu Godinu dočekuju na plaži sunčajući se i kupajući.

Kinezi nisu kršćani, ali ipak slave Božić i to na svoje načine: svoje domove kite svjetlećim papirnatim lampionima. Bor kite papirnatim lančanim ukrasima. Oni Djeda Božićnjaka nazivaju Dun Che Lao Ren što znači Stari čovjek Božić.

Poput Hrvata i Rusi kite bor, ali se posti do večeri.

Poklone im donosi tzv. Babuška, a ne Djed Božićnjak.

U Španjolskoj i Portugalu božićno razdoblje počinje već 8. 12. Kada se kite jelke i borovi. Djeca dobivaju darove od Sveta tri kralja.

U Caracasu (Venezuela) običaj je na misu otići na skatebordu ili rolama. Na Badnjak djeca zavežu konopac za svoj nožni prst te konopac objese kroz prozor kako bi ih skejteri koji idu na misu probudili.

Poklone im nose Sveta tri kralja.

BOŽIĆ U MOM GRADU

Božić u mom gradu je prekrasan. Kad padne noć, pale se gradske lampe, a grad poprimi izgled božićne bajke. Božićni duh posvuda se osjeti. Miris bora, smreka i jelke odmah u nama bude radosti. Djeca se vesele darovima koja će na božićno jutro pronaći pod svojim borovima. Svi vole šarene šuštave papire ispod kojih se skrivaju mali znakovi ljubavi i pažnje – DAROVI!

U crkvama moga grada čuje se pjev zborova koji predivnim melodijama slave rođenje Isusa Krista. Građani su ujedinjeni u istom duhu prijateljstva, iskrenosti i ljubavi.

Stjepan Koštan, 5.b

Božićna pjesma

Vani pada lijepi snijeg

saonice padaju niz veliki brijeg.

Miris bora,jelke i smreke

padaju guste pahuljice meke.

Božićne pjesme se pjevaju

rođenje Isusa navještaju.

Izmame osmjeh svih sretnih.

Jelkice sjaje i svječice se pale

ulične lampe ukrasne sjaje.

Svake godine gledamo Sam u kući

pa nas trbuh od smijeha muči.

Svima na zemlji želimo sreću i mir

I sljedeću godinu radost još veću.

Mentor: Zorica Skroza