2024-03-20 22:35:56

Inspiracije s brojem π

Povodom 10. Matematičkog ožujka u našoj školi obilježen je Svjetski dan broja Pi na temu "Inspiracije s brojem Pi", 12.3.2024. s početkom u 13:30 sati.

Svjetski dan broja Pi koji je postao i Međunarodni dan matematike obilježava se diljem svijeta 14.3. jer je to najjednostavnija aproksimacija broja Pi ako prvo napišemo mjesec, pa onda dan (3.14) jer su 3, 1 i 4 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu. 

 

Prvi koji je odlučio proslaviti Dan broja Pi bio je fizičar Larry Shaw 1988. godine. Tom je prilikom sa svojim kolegama prošetao kružnom dvoranom u muzeju Exploratorium u San Franciscu, nakon čega su jeli voćne torte i pite (na engleskom pie znači pita). Kasnijih su godina jeli i pizze, a jedino što je bilo bitno pri odabiru jela jest da je porcija okruglog oblika.

Evo još nekoliko (ne)poznatih činjenica o broju Pi:

Toga dana, 14.3. 1879. godine rođen je Albert Einstein, jedan od najvećih fizičara svih vremena, a rođendan je to i poljskog matematičara Wacława Sierpińskog. Na ovaj se datum obilježava i obljetnica smrti još jednog velikog fizičara, Stephena Hawkinga, koji je preminuo 2018. godine.

Pi je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak, a rekord u pamćenju najvećeg broja decimala broja pi oborio je Rajveer Meena sa Sveučilišta VIT University u Indiji još 2015. godine. On je uspio izrecitirati čak 70.000 decimalnih mjesta. Obaranja ovog rekorda trajalo je deset sati.

Zanimljive činjenice o tajanstvenom broju Pi istražili su naši učenici sa željom da nam kroz različite aktivnosti pokažu koliko su bili motivirani otkriti zašto je u svijetu tako važan broj Pi i zbog čega je jedan dan u godini proglašen Svjetskim danom broja Pi.

Moderatori ove manifestacije bile su učiteljice matematike Anita Polić i Tanja Lacmanović Gulin, a učenici su sa svojim voditeljicama programa odradili sve aktivnosti i zabilježili video uratkom (u prilogu).

Popis aktivnosti u kojima je sudjelovalo 20-tak učenika:

Slaganje puzzle – najbrži prstići uz prigodnu nagradu Power Point prezentacija o povijesnom razvoju broja Pi Buffonov pokus sa šibicama Sricanje znamenki (napamet) – nagradi zadatak Sviranje na klavijaturama Kahoot kviz – nagradni zadatak

Kraj ove manifestacije obilježen je slasticama, tortom i mafinama, koje su pripremili kolegica Tanja i djeca.

Veselimo se ponovnom okupljanju u još većem broju s novim izazovima u otkrivanju tajanstvenog broja Pi .

                                        Voditeljice: Anita Polić i Tanja Lacmanović Gulin

 

 

 


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik