2019-12-22 23:26:46

Pozdrav, Knjigoljupci!

Prije početka (ove godine nešto kraćih) zimskih praznika, na koje zaslužno odlazimo nudimo dva nova naslova. Nadamo se da će vam odabrane knjige uljepšati ove (ne baš osobito) hladne zimske dane. Odmorite se, uživajte i ČITAJTE!

Obožavateljica, Rainbow Rowell

    Roman Obožavateljica (2013.), suvremene američke autorice Rainbow Rowell, priča je o odrastanju.                                                                                                                     Knjiga govori o sestrama blizankama Cath i Wren koje su oduvijek bile nerazdvojne, uvijek su sve dijelile sobu, odjeću, stvari, no stvar koja ih je najviše povezivala je ljubav prema serijalu knjiga o čarobnjaku Simonu Snowu. Taj serijal je aluzija na franšizu o Harryju Potteru. No Cath i Wren nisu samo zainteresirane za čitanje tih romana, već i za pisanje. Naime, njih dvije pišu fan-fikciju. Za vas koji ne znate što je to, „fan-fikcija“ je pisana forma koju pišu, kako joj sam naziv govori, upravo fanovi. Najčešća tema fan-fikcija je ljubav između neka dva, već osmišljena lika. U našem slučaju, Cath i Wren pišu fan-fikciju na temu Simona Snowa te njegovog „neprijatelja“ Baza. Nije rijedak slučaj da se fan-fikcija piše o dva istospolna lika, upravo zbog toga najviše je fan-fikcije napravljeno na dvojicu likova iz Harryja Pottera. Pogađate o kome se radi? Ako ste mislili Harry i Ron krivo ste mislili, jer najviše fan-fikcije je napisano na temu ljubavi glavnog lika Harrya Pottera te njegovog neprijatelja Draca Malfoya. Treba naglasiti da je na najpoznatijoj stranci za fan-fikciju Fanfiction.net, napisano  više o 600 tisuća priča o njima. Nakon Harryja Pottera najviše priča je napisano o anime seriji Naruto, a na trećem mjestu nalaze se priče o Edwardu i Belli iz popularne franšize Twilight (Sumrak).

   No, vratimo se na Obožavateljicu. Nakon godina uživanja u pisanju, došlo je vrijeme za odlazak na fakultet. Wren se već mjesecima pripremala za to, a Cath nema nikoga s kim se može družiti ili popričati. Njezina cimerica Reagan navečer je više vani nego u sobi, a njezin dečko Levi upravo obrnuto. Paralelno s pričom o Cath, čitamo Cathinu fanfikciju o Simonu.                                                                      Moram vam nešto priznati. Za ovu knjigu znam već nekoliko godina i nikad ju nisam htio posuditi jer sam mislio da je jako glupa te da me se neće osobito dojmiti. Nekako sam se uspio natjerati da ju pročitam i moram vam reći da nisam požalio. Autoričin stil pisanja me oduševio. Tako lagano, poletno te lako čitljivo. Čitajući  recenzije ove knjige zapazio sam da se nekima nije svidjelo da u jednoj knjizi imamo dvije različite priče (o Cath i o Simonu), no meni je upravo to savršeno. Kraj mi se jako svidio, no nakon završetka čitanja  htio sam još malo više Simona pa sam se upustio u potragu. Vidio sam da je autorica napisala još jednu knjigu pod imenom Carry on. To je roman  o Simonu Snowu. Odlučio sam je naručiti jer još nije prevedena na hrvatski jezik.

Stigla je nakon nekoliko tjedana, i u trenutku kad ovo pišem, nalazim se na 100-toj stranici od mogućih 500. Tih sam 100 stranica pročitao u samo jednom satu.       No zbog još jedne stvari sam iznimno sretan, a to je da je autorica Rainbow Rowell izjavila da će romani o Simonu biti trilogija. Drugi nastavak, pod imenom Wayward son, izašao je 24. rujna 2019. Suzdržavam  se da ne pročitam nikakve spoilere za tu knjigu. Izlazak trećeg, ujedno i zadnjeg dijela, pod naslovom Any way the wind blows još je nepoznat.                                                                                                                              Za ljubitelje laganih, a s druge strane dubokoumnih romana, ovo će biti prava književna poslastica.

                                                        Dorian Zovko   

 

 

Ljeto za pamćenje,  Miro Gavran

„Ljeto za pamćenje" roman je za mladež koji je napisao suvremeni hrvatski pisac Miro Gavran. On je autor osam proznih djela za mlade čitatelje. Dobio je dvadesetak književnih i kazališnih nagrada, a djela su mu prevedena na čak trideset i osam jezika.   

Glavni lik romana je dječak Ivo koji je poslan u špijunsku misiju nakon što se njegov djed zaljubio u svoju nekadašnju školsku kolegicu na proslavi mature.     No misija se dodatno zakomplicira nakon što se i on zaljubi, i to u unuku djedove ljubavi.

    Za mene je čitanje Gavranovih djela vrlo lako tako da mi nije smetalo čitati ovaj roman po drugi put. Rečenice su kratke, bez nepotrebnih opisa, a radnja je zabavna te me stalno vuče da pročitam još jedno poglavlje prije nego što odložim knjigu. Takve su i ostale njegove knjige za djecu koje sam pročitala poput „Zaljubljen  do ušiju"  i „Učiteljica iz snova". „Ljeto za pamćenje"  prilično je kratak roman (122 stranice) zbog čega sam ga skoro cijelog pročitala u jednoj večeri, oba puta.

     Roman mi se jako svidio. Likovi su zabavni i zanimljivi, vrlo živopisni, a dirljiva je i ljubavna priča djeda i gospođe Elizabete. Preporučujem ovaj roman svim mladim čitateljima čak i onima ne osobito sklonima čitanju.

                                                                                                  Elena Matošin                                                   


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik