2016-05-15 17:37:30

Biljke mesožderke

Biljke obično upijaju vodu iz zemlje i koriste sunčevu svjetlost da bi proizvele kisik, no neke biljke su zbog loših životnih uvjeta razvile prilagodbe koje su jednostavno fantastične!

Te biljke nazivamo mesožderkama jer imaju posebno osmišljene klopke kojim hvataju plijen. To su najčešće maleni kukci, a nekada čak i veći ulov poput žabe.

Neke imaju ljepljive listove, duge klopke koje se zatvaraju kad kukac uđe u nju, te vrčeve ispunjene tekućinom. Ovo su neke od najpoznatijih biljaka mesožderki na cijelom svijetu:

Venerina muholovka (Dionaea muscipula)

Ova biljka  je gotovo najpoznatija biljka na svijetu. Ima klopku u kojoj se nalaze malene dlačice. Kada kukac uđe u klopku, on stane na dlačicu što je znak biljci da je hrana u blizini. Zatim se klopka jako brzo zatvori.MUHA U KLOPCI (gore)

Cjevolovka (Sarracenia)

Ove biljke su prilagođene tako da su im lovke duguljaste cijevi ispunjene vodom i raznim sokovima. Listovi su im prekriveni dlačicama koji sprječavaju da kukac koji upadne u cijev izađe iz nje.

Rosika

Biljka mesožderka koja čak raste i u Hrvatskoj. Ima ljepljive lovke na kojima se nalaze kapljice „ljepila“ koje podsjećaju na rosu.

 

Darlingtonia californica

Kada spomenemo mesožderku Darlingtonia tada govorimo o planinskoj biljci koja raste u sjevernim predjelima Carlifornije i južnog Oregona. Njeno je stanište tresetište a često raste na samim izvorima vode. Primjerci ove biljke mogu se naći i blizu obale Pacifičkog oceana gdje su temperature više nego u planinama i rijetko se spuštaju ispod ništice.

Biljke mesožderke možete kupiti u vrtnim centrima i brinuti se o njima. Malo su zahtjevnije od ostalih biljaka ali su potpuno bezopasne i korisne za čovjeka. Samo praznovjerja govore o tome da mogu pojesti čovjekov prst.

 

Napravili: Stipe Koštan i Gabi Alviž 6.b


Osnovna škola Jurja Šižgorića Šibenik