Preporuke i čestitka

Autor: Davorka Bačić, 23. 12. 2020.

Dragi Knjigoljupci, posljednjih mjeseci nismo u mogućnosti fizički se družiti i sastajati kako bismo razgovarali i raspravljali o pročitanim knjigama (svi znamo i zašto). Koliko god ovu situaciju teško prihvaćali, moramo se prilagoditi i, u isto vrijeme, nadati povratku na staro. Tek sad vidimo da su neke, naizgled, jednostavne i male stvari, toliko važne za normalan život, za život kakav smo navikli živjeti.

Sada, nažalost, ono što smo još prošle godine, shvaćali „zdravo za gotovo”, izgleda daleko i nedostižno.

Ali, nema mjesta pesimizmu i malodušju. Čeka nas toliko knjiga koje trebamo pročitati. Nemojte zaboraviti da knjige zbližavaju ljude (pa makar i „virtualno”).

Iza nas je Mjesec hrvatske knjige (15.listopad – 15.studeni) koji je ove godine obilježen  pod motom „Razlistaj se”, a posvećen je našem planetu i zaštiti okoliša (u povodu obilježavanja 50. obljetnice Dana planeta zemlje).

U skladu s tom porukom naši Knjigoljupci preporučuju djelo jedne mlade autorice koja se svim silama trudi utjecati na svijest i „malog i velikog čovjeka” kako bi naš planet (p)ostao mjesto za život svih živih bića. To je Greta Thunberg, mlada švedska aktivistkinja za zaštitu okoliša i njezina knjiga Naša kuća u plamenu.

Možda niste čuli za ovu knjigu, ali vam je sigurno poznat njezin govor na skupu UN-a u listopadu prošle godine koji je izazvao burne reakcije diljem svijeta. Naime, ona je na vrlo emotivan način upozorila svjetske vođe na trenutačnu klimatsku situaciju (ako vas zanima, pogledajte).

I evo nas, dan po dan, mjesec po mjesec, na kraju prvoga polugodišta. Na sreću, kraj polugodišta dočekali smo u školskim klupama ne znajući što nam donosi sljedeći dan. Možemo se samo nadati da će povratak u školu biti puno optimističniji i da će  nova godina „otjerati” koronu i sve ono ružno što je ova bolest sa sobom donijela.

Ispred nas su najljepši dani u godini, Božić i Nova godina, te skoro cijeli mjesec odmora i opuštanja. Nemojte ih proživjeti sjedeći pred računalom ili mobitelom. Posegnite za dobrom knjigom, zaronite u nove, neistražene svjetove i... uživajte.

Sretni blagdani!

KNJIGOLJUPCI PREPORUČUJU:

Greta Piškulić: D. Walliams, Banditska bakica

Elena Matošin: A. G. Howard, Između dva svijeta (trilogija)

Gušte Cukrov: J. Verne, 40000 milja pod morem

Lora Baljkas: S. Collins, Igre gladi