Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Autor: Ivana Rupić, 4. 12. 2014.

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se svake godine obilježava 3. prosinca, otvorili smo izložbu likovnih radova potaknutih umjetničkim stvaralaštvom Toulousea Lautreca.

Fotogalerija

Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Monfa rođen je 24. studenoga 1864. u južnofrancuskome mjestu Albi kao sin grofa Alphonsea Charlesa Jean Marie i grofice Adčle Zoë Marie Marquete, rođene Tapié de Céleyran. Kako je u tom staležu bila karakteristična ženidba bliskih rođaka tako su Henrijevi roditelji bili u rodu (Henrijeve dvije bake bile su sestre). Izgleda da je upravo to bio uzrok njegovih zdravstvenih problema. Već dok je bio dječak, pukle su mu obje bedrene kosti koje nakon loma nisu pravilno zarasle. Zbog urođenog genetskog poremećaja nakon ovih nezgoda prestale su mu rasti kosti nogu dok mu se ostatak tijela normalno razvijao te je bio visok samo 152 centimetra. Njegova bolest danas se ponekad naziva "Toulouse-Lautrecov sindrom".

Njegovi fizički nedostaci učinili su ga mnogo senzibilnijim za druge.

Ovo je prva izložba u međuškolskom projektu Upoznajmo život umjetnika i njihova djela u kojem su sudjelovali učenici naše škole  i OŠ Ivana Benkovića iz Dugog Sela.

Zahvaljujemo se svima koji su doprinijeli ovoj lijepoj i hvale vrijednoj izložbi.

Priloženi dokumenti:
popis_ucenika_i_mentora.docx (20.20 KB)