Putovanja

Autor: Ivana Rupić, 14. 11. 2013.

Svatko od nas je putovao. Znamo da nam putovanja stvaraju osjećaj uzbuđenja jer svi volimo vidjeti nešto novo, drukčije od onog što gledamo svakodnevno, volimo reći "Pa tu sam i ja bio!", volimo gledati fotografije  tih putovanja i mjesta koja smo posjetili. Ipak najljepše slike ostaju u našim sjećanjima pa zato i volimo čitati putopise u kojima nam pisci udahnjuju atmosferu krajeva koje su posjetili. Naš putopisac Pero Zlatar tako piše o Edinburgu u Škotskoj te očaravajući opisuje srednjovjekovne dvorce u rano jutro dok se još magla ne podigne, gledajući ih ih glavne ulice Princess:

"Preko puta, iznad velikog parka, uzdižu se brežuljci u koje su sazidani, ili bolje reći: uklesani srednjovjekovni dvorci, najčešća meta turističkih kamera. Tada će vam se ukazati čudesna slika: kupole dvoraca lebde u zraku, jer su niži dijelovi još pokriveni debelom maglom. To je prizor kojem se čovjek ne može dovoljno nadiviti, a podsjeća na priče o kulama koje su ni na nebu, ni na zemlji. Kad nestane magle, nestat će i te neobične igre prirode. Do idućeg  jutra."

A što su naši učenici zapazili i naučili na svojim putovanjima:

Varaždin

Varaždin, najljepši grad u Varaždinskoj županiji. U njoj se nalazi najpoznatiji uklesani dvorac u Hrvatskoj koji se zove Trašćan.  Trakošćan je najveća meta za posjetitelje pa tako i za mene. Ne mogu se oteti dojmu prelijepe prirode, zelenila, jezera ispred  dvorca i svih zanimljivosti koje sam vidio u dvorcu, od oružja, najmještaja, oklopa, drvenih okvira...  U dalekoj prošlosti Varaždin je bio pod mađarskom vlašću. U tom gradu najpoznatija industrija je Vindija u kojoj se proizvode mliječni proizvodi. U Varaždinu mi se sviđa tvrđava Stari grad. U njoj su živjeli grofovi Celjski. Također mi je bio zanimljiv i spomenik Grgura Ninskog koji je među ljepšim spomenicima u Hrvatskoj. Ulice u Varaždinu su uske s velikim stambenim kućama. Od poznatijih kulturnih događaja u Varaždinu se održavaju Varaždinske barokne večeri, Špancirfest, Dani vina. Zbog ovih i drugih zanimljivosti i ljepota za mene je Varaždin najljepši grad u Hrvatskoj.

Ivo Vrtiprah, 6.B

Požega

Požega je mali gradić u Slavaniji poznat još pod nazivom"Zlatna dolina" jer je okružen planinama Papuk, Dilj, Psunj i Krndija, a u sredini je plodno tlo na kojem ljudi uzgajaju pšenicu, kukuruz i slične kulture. Požega je poznata po tvornici čokolade "Zvečevo", tvrtki konfekcije "Orljava",  Festivalu "Zlatne žice Slavonije" te po ženskoj kaznionici koja je jedina u Hrvatskoj.  Na središnjem trgu nalazi se spomenik pod imenom "Kužni pil Presvetog Trojstva" koji je 1749.bio zaštitnik od kuge. Požeška jezgra je poznata po baroknom stilu gradnje, katedrali sv. Terezije koja se nalazi podno starog grada.  Ja volim Požegu koja nosi slavonski dah u svim svojim bojama i mirisima.

Brigita Šilobodec, 6.B

Nica

Možda sam imao dvije ili tri godine kad sam prvi put otišao u Nicu, prelijepi francuski grad smješten između gradova Cannes i Monako, tik uz Azurnu obalu. Nica je podijeljena na dva dijela, stari grad Sinec i noviji dio grada. Stari grad je većinom sastavljen od prelijepih malih i krivudavih ulica u kojima su kuće građene od kamena i podsjećaju na mediteransku arhitekturu. Malo istočnije od starog grada razvilo se luksuzno turističko naselje Villafranche u kojemu se nalazi 3000 raskošnih velikih vila.

Novi dio grada prostire se pored velike obale, točnije duž jednog širokog pješčanog zaljeva. Taj dio grada krase uglavnom lijepe avenije pkrašene palmama, cvijećem i travnjacima.

Najpoznatiji dio tog cijela grada je "Englesko šetalište" gdje su sagrađeni toliki raskošni i luksuzni hoteli i veličanstvene vile. Ostale ulice su poredane paralelno i u njima su brojne cvjećarnice, trgovine slatkiša, sladoleda i suvenira.

U samom zaleđu nalazi se mala rijeka uz koju se nalazi stadion Allianz Rivena. Ta rijeka je hladna poput leda pa se zato u njoj  tamošnji stanovnici ne kupaju. Blizu je sagrađen veliki broj zgrada gdje većinom žive ljudi starije dobi - umirovljenici.

U povijesti Nica je bila pod upravom Grka, a kasnije su je preuzeli Rimljani.

Nadam se da ću opet posjetititi Nicu , a koliko mogu zaključiti - bit će to uskoro!

Mislav Rodin, 6. B

Venecija

Preko mora, u Veneciji smestio se grad na kanalima - Venecija. Male, simpatične, crne gondole vode ljude preko kanala. Grad je prepun mostova, mostića, kanala, gondola, trgova i ljubaznih ljudi ostavljajući ugodne uspomene kod posjetitielja. Prolazeći preko velikih mostova koji su u prošlosti Venecije jako značajni te pogled na zatvorski most budi maštu u glavi bez obzira  na sve. Venecija je prepuna trgovina koje sadrže venecijanske tradicionalne sadržaje. Primjetila sam i nekoliko crvenih kuća s crvenim krovovima što me podsjetilo na ilustracije u bajkama. Na glavnom trgu San Marca smjestila se velika, poznata katedrala San Marco.

Venecija je također poznata po venecijanskom karnevalu koji svojom raskošnošću privlaći mnoge turiste iz cijelog svijeta. Taj karneval često izaziva osmjeh na licima domaćih i stranih gledatelja.

Jednom godišnje skupljaju se Venecijanci (zajedno s turistima) na jednom od trgova odjeveni u svečanu odjeću te na lice stavljaju zanimljive maske koje privlače pozornost.

Marija Galiatović, 6. B