La ricette tradizionali di famiglia

Autor: Ana Vučak, 30. 8. 2020.

Potraga za blagom

Školske godine 2019.-2020. dovršen je dvogodišnji školski projekt 'Potraga za blagom' kroz koji su prošlogodišnji učenici osmih i petih razreda uz vodstvo nastavnica Ane Vučak i Ivane Skroza istraživali, pisali i govorili o povijesnoj,  kulturnoj, ali i kulinarskoj baštini Šibenika. Ovaj međupredmetni projekt odrađen je u sklopu četiri predmeta: engleskog, talijanskog, likovne kulture te sata razrednika. U toku prve godine realizacije projekta, glavni cilj projekta, razvijanje senzibiliteta za očuvanje i njegovanje lokalne  kulturne i  povijesne  baštine Šibenika i Dalmacije, organiziran je posjet  tvrđavama Barone i sv. Mihovilu, posjet Gradskoj knjižnici te su učenici osmih razreda pod vodstvom nastavnica osmislili i izradili dvije igre, jednu memory igru 'Šibenik Time Traveller', te društvenu igru 'Treasure Hunt' s pločom i poljima kojima se kreću unaprijed utvrđenim redom te karticama na engleskom jeziku.

U toku druge godine realizacije projekta, u projekt su uključeni i učenici petih razreda s kojima smo se osvrnuli i na kulinarsku tradiciju Šibenika i Dalmacije te su učenici petog razreda na sat talijanskog donosili domaće obiteljske recepte koji su na kraju školske godine objedinjeni u digitalnoj knjižici pod naslovom ' Le ricette tradizionali di famiglia -Alla ricerca del tesoro'.
Svi recepti prevedeni su na talijanski jezik.