Mali književni klub "Knjigoljupci" (postoji) u našoj školi - 22. travnja, Dan hrvatske knjige

Autor: Davorka Bačić, 22. 4. 2016.

Odličnu zamisao nekolicine učenica iz 6.a razreda ( Petre Bilić, Ive  Grubišić,Valentine Kalabrić i Nine Klarić ) o tome da osnujemo školski književni klub, prije, otprilike, mjesec dana proveli smo u djelo. Međutim, ideja se rodila još prošle godine ( na početku petog razreda ) kada su me spomenute djevojčice zamolile da im preporučim neke naslove koji nisu u sklopu obvezne lektire.  Ja sam to s radošću učinila, a kroz  naše razgovore primjetila sam da knjiga, odnosno čitanje zauzima vrlo važno mjesto u njihovu životu( hvale vrijedna pojava u eri  „fejsa“ i mobitela ). Vrlo često smo raspravljale o nekim knjigama koje su pročitale, o najzanimljivijim ulomcima, likovima...

I onda dogovor  o tome da ćemo se do kraja ove nastavne godine sastajati svaki utorak 6. sat i u miru čitati, predlagati nove knjige, poticati jedni druge na čitanje , razgovarati o onome što smo pročitale, razmišljati, a ponekad i pisati. „Također bi bilo dobro“, kaže jedna od njih, „da koji put zajedno posjetimo gradsku knjižnicu.“ „ I da, možda, biramo knjigu mjeseca“, doda druga.
( Još jedna potvrda kako  su djeca  nepresušan izvor dobrih prijedloga i  ideja, samo ih moramo znati slušati.)
To je ukratko i sadržaj , odnosno plan rada našeg kluba. Jedan dio već ostvarujemo, a  nešto ćemo ostaviti za sljedeću školsku godinu.
Možda se pitate zašto se predstavljamo baš  danas, 22. travnja. Postoji opravdan razlog za to. Naime, na današnji nadnevak obilježavamo Dan hrvatske knjige , u spomen na Marka  Marulića, oca hrvatske književnosti ,koji je 22. travnja davne 1501. godine  dovršio i potpisao svoju „ Juditu“ , prvo umjetničko djelo na narodnom ( hrvatskom ) jeziku .
 Vjerujemo da nismo jedini u našoj školi koje povezuje  ljubav prema čitanju, zato vas pozivamo da nam se  pridružite i da zajedno uživamo , čitajući, jer kako je jednom rekao naš veliki Tin Ujević : Knjiga nije hrana, ali je poslastica.

A što naši Knjigoljupci kažu o čitanju i knjigama?
VALENTINA: Čitajući, stvaram svoje vlastite slike u glavi.
IVA: Uživim se toliko da i sama postanem jedan od likova, ne zanima me što se oko mene događa, ja sam negdje drugdje.
NINA: Čitanje me potiče na razmišljanje, razvija moju maštu i osjećaje, ponekad se ljutim na neki lik jer mislim da nije dobro postupio.
PETRA: Čitanje me veseli i smiruje, udaljava me od problema.

TOP  LJESTVICA  pročitanih knjiga:
NINA: Jeff Kinner, Gregorov dnevnik
VALENTINA: Miro Gavran, Sretni dani
IVA: Sanja Polak, Skijaški dnevnik Pauline P.
PETRA: serija romana o Scherlocku Holmesu