OBILJEŽAVANJE EUROPSKOG DANA JEZIKA U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Ivana Dujić, 3. 10. 2014.

Prvi put ove godine, naša škola odlučila se pridružiti velikom broju škola diljem Europe, i doprinijeti obilježavanju Europskog dana jezika.
Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika počeo se obilježavati prvi put 26. rujna 2001. Od tada se svake godine taj datum koristi kako bi se poticalo na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje, budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta.

Kako bi zainteresirali naše učenike i potakli ih na otkrivanje novih riječi i jezika, organizirali smo se više različitih aktivnosti.
U dogovoru s nastavnicom Đenkom Bobić, djeca iz školskog zbora imala su zadatak naučiti pjevati pjesmu 'Bratec Martin' na još 5 jezika: engleski, talijanski, njemački, francuski i španjolski. Njihovo višeglasno pjevanje u holu škole bilo je više nego izvrsno!!  Bravo zboraši i bravo nastavnice Bobić!
smiley

Kao priprema za 'službeni dio programa', naši su učenici pripremili razne materijale koji su upotpunili i do kraja realizirali samu ideju.
Učenice 8.a s nastavnicom Anom Vučak, izradili su plakat u kojem su navele riječi za 'dobar dan' i 'doviđenja' na 15ak europskih jezika.

Učenici 7.a razreda s nastavnicom Ivanom Dujić uredili su pano s kartom Europe, koja nam je služila za radionicu.

Posebne pohvale našem Karlu Vrančiću, učeniku 6.a razreda, koji je osmislio i napravio zanimljivu, detaljnu i sveobuhvatnu Powerpoint prezentaciju o samom Europskom danu jezika, te o specifičnostima raznih jezika Europe.

Nakon prezentacije, započelo je natjecanje u znanju. Učenici su u grupama odgovarali na pitanja vezana uz odgledanu prezentaciju.

Drugi dio kviza znanja bilo je lociranje točne države na karti.

Na samom kraju učenici su izvlačili papiriće s riječju 'DOBRODOŠLI', prevedenom na 15ak europskih jezika, te je pokušali staviti kraj točne države.

Zahvaljujemo se svim učenicima koji su sudjelovali na bilo koji način, te se nadamo da će obilježavanje ovog dana postati tradicija u našoj školi.
Do sljedeće godine -  LAMTUMIRË!

Ivana Dujić, profesorica engleskog i talijanskog jezika