LEGENDA O SVETOM NIKOLI

Autor: Ivana Rupić, 5. 12. 2013.

Jednom davno, u jednom gradu, živjele su tri siromašne sestre. Sveti Nikola im je želio pomoći pa im je noću kroz dimnjak ubacio tri zlatnika u kuću. Zlatnici nisu pali u ognjište, već u čarape koje su sestre sušile na njemu. Sestre su drugog jutra bile presretne. Od tog dana djeca na dan Sv. Nikole objese svoje čarape očekujući poklon iznenađenja.

Ali, ima još legendi o Svetom Nikoli koji je  zaštitnik djece, pomoraca, djevojaka, siromaha,  studenata, ljekarnika, pekara, ribara,  zatvorenika, trgovaca, putnika i mnogih gradova  širom svijeta.:

1. Sveti Nikola je čuo za nekog plemića u gradu  koji je ostao bez novca, a trebao je udati svoje tri  kćeri. Pribavio mu je miraz tako da je tri noći  zaredom ubacivao kroz plemićev prozor po  jednu  vrećicu zlatnika. Otkrili su ga kad je  ubacivao  treću vrećicu, no on zamoli plemića da  to nikome  ne kaže.

2. Priča govori kako je Sveti Nikola krenuo na  hodočašće u Svetu zemlju (Palestina). Za  putovanja nasta oluja i lađa, udarana velikim  valovima, gotovo potonu. Sv. Nikola zaprijeti  valovima i oni se smire. Tako sv. Nikola postade  zaštitnikom mornara i putnika, a njegova se  slika susreće u gotovo svakoj luci na svijetu.

3. Vrativši se iz Palestine, Sv. Nikola stigne u  Miru. Nadbiskup toga lučkog grada, koji je bio  naslijedio Nikolina strica, upravo je preminuo.  Svećenstvo odluči da će za biskupa izabrati  onoga tko od svećenika prvi slijedećeg jutra uđe  u crkvu. Rano ujutro pođe Nikola u crkvu na  molitvu, i tako ga izaberu za biskupa.

4. Jedna od najuzbudljivijih legendi o sv. Nikoli kazuje kako je on došao u neku gostionicu i otkrio da opaki gostioničar krade malu djecu. Pregledavši prostorije, Sv. Nikola pronađe troje dječice sakrivene u posudi za rasol. Sveti Nikola ih je spasio i tako postao zaštitnikom male djece.

Sveti Nikola darove nosi,

osmijeh na lica djeci donosi.

On je dragi starčić

sa dugačkom bradom,

svakog zadivljuje

svojim radom.

Djeco, budite

od početka godine dobri

pa dok godina ne prođe,

u suprotnom vam umjesto Nikole

Krampus dođe.

Zato budite dobri godinu cijelu

pa možda i ulovite sv. Nikolu

na djelu!

Filip Menđušić, 5. b

Veselo jutro

Vani je tmurno i pada kiša,

ali osmijeh na lice vrati mi

čizmica puna slatkiša!

Čizmicu tresem i slatkiše brojim,

veselo kraj prozora stojim.

Uživam u Nikolinim poslasticama,

slastim se ukusnim čokoladicama.

Krampus se sa šibom čizmici

približio nije i

zato se moje srce veselo smije!

Leonarda Banovac, 5.b

Sveti Nikola

Tog jutra osjećao sam se kao da je došao Božić. Jutro je bilo puno mirisa

zanimljivih oblika. Taj miris probudio me iz snova i mira. Ostavio sam svoje dječje

snove u krevetu i otišao do svoje čizmice. Nisam mogao otvoriti poklon od

uzbuđenja i razmišljanja što se u čizmici krije! Brzim i razigranim prstima otvorio

sam dar zagonetnog oblika. Bila je to knjiga na engleskom jeziku, prekrasna majica i

brdo slatkiša. Obradovao sam se kao malo dijete. Znam da sv. Nikola ne postoji u

stvarnosti, ali volim ga imati u svojoj mašti.

Darivanje je prekrasan osjećaj. Ipak, blagdansko vrijeme nije toliko bitno za darivanje. Najvažnija je toplina doma, zajedništvo obitelji, vjera u Boga. I moja je

obitelj sretna i ispunjena radošću.

Domagoj Badžim, 5.b

Svakom djetetu je sreća

kad se u čizmici nađe

pokoja vreća.

Kad se nađe čokolada i

bombona težine - slona.

Kada mjesec nad morem plovi

tada djeci u san dođu lijepi snovi.

Sv. Nikola zaštitnik je djece i mora,

a čizmica puna slatkiša

prava je fora.

Andrea Jurišić, 5.b

Dobri biskup Mire,

djecu dariva svime.

Djeci daje darove,

pruža im radosti nove.

Na prozor stavljaju prazne čizmice,

a ujutro u njima

bomboni i igračkice.

Svatko zna da je trima sestrama

miraz dao

i da je pomorcima i djeci

kao zaštitnik stao.

Djeca se pitaju kako kroz prozor

ili dimnjak uđe!

Hm, kako uđe ako je

sve to tuđe?

Svi šeti prosinca vole,

a neki se tada u crkvi mole.

Nitko taj datum neće zaboraviti

pa će na prozor

svoje čizmice staviti!