ROBOTIČKA ALKA JUNIOR

Autor: Ivana Rupić, 17. 11. 2013.

Učenici iz Osnove škole Tina Ujevića Jeronimo Bumbak, Jakov Meić i Bruno Mezin osvojili su Robotičku alku u kategoriji upravljanja robotom s kabelom, pod vodstvom mentorice Katarine Pedišić. Neobičnu alku organizirao je Hrvatski robotički savez, a na natjecanju u Šibeniku okupilo se 57 učenika iz svih dijelova Hrvatske. Osnovna škola Jurja Šižgorića bila je organizator alke, a uz njih su sudjelovale još dvije šibenske osnovne škole: OŠ Tina Ujevića i OŠ Meterize.

Robotičku alku organizirao je Hrvatski robotički savez koji je od rujna organizirao radionice gdje su djeca sama konstruirala robote od lego kockica, ali i sama programirala. Radili su s dvije vrste robota; robotima koji su bili spojeni s računalom i s njim se upravlja preko tipkovnice, te s unaprijed programiranim robotima koji idu po iskrivljenoj crti uz pomoć ultrazvučnih i 'infrared' senzora, objasnila je predstavnica Hrvatskog robotičkog saveza, Jelka Hrnjić.

Djeca sama izradila kompletne robote

- Ovo nije prva Robotička alka, organiziramo je od 2009. godine. Već smo održavali ovakva natjecanja, a 2015. godine ćemo simbolički, na 300. obljetnicu Sinjske alke, organizirati alku u Sinju. Na alci se natječu učenici od 5. do 8. razreda, a u zadnje tri godine zbog ovog se natjecanja jako povećao interes za robotiku što nam je i cilj. Inače, naša djeca su jako uspješna na svjetskoj razini te su osvajali medalje na 'alkama' u Turskoj, Meksiku i Nizozemskoj – objasnila je Hrnjić.

Profesor Tehničke kulture u Osnovnoj školi Jurja Šižgorića rekao je kako su djeca napravila robote od lego kockica. Za izradu jednog robota trebalo im je oko 15 školskih sati, a sami su programirali i izradili robote i sučelja preko mikrokontrolera.

Hrvatska ima i svjetskog prvaka

- Zanimljivo je da su djeca sve izradila sama što je veliki uspjeh za njih i zasigurno su se zainteresirali za robotiku. Nevjerojatno je da mi imamo i svjetskog prvaka u robotici, Ivicu Kolarića, profesora tehničkog iz Varaždina koji jako dobro radi s djecom, vrhunski je informatičar, a bio je na primjer, bolji i od profesora iz Japana i Kine – naglasio je profesor Plavčić.

Djeca su bila oduševljena robotima, trudila su se, navijala i uživala. Velik interes je vladao za robote, programe, a jedna od učenica je bila i Tina Grubišić Čabo kojoj je sve bilo jako uzbudljivo.

- Jako su mi zanimljivi roboti. Zabavno mi je bilo družiti se sa prijateljima. Nama je važno bilo sudjelovati, nismo pobijedili, ali bitna nam je bila zafrkancija – kazala je 'alkarica' Tina.

Robotičku alku i tehničke aktivnosti podržao je i Grad Šibenik, a gradska pročelnica za društvene djelatnosti Mirjana Žurić napomenula je kako je cilj da se djece bave robotikom, te da se nastave time baviti i kroz srednju školu i naposljetku upišu tehničke fakultete.

Preuzeto s ŠibenikIN