COMENIUS SUSRET U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Ivana Rupić, 15. 11. 2013.

Peti susret Comenius projekta pod nazivom 'Tell Europe About Your Heroes', održao se od 6. - 10. studenog, i to upravo u našoj školi i našem gradu, kao domaćinima cijelog događaja.
Stigli su nam predstavnici iz Poljske, Turske, Portugala i Italije odakle nam je došlo i 11 talijanskih učenika.

šibenik from Filmska grupa OŠ J.Šižgorića on Vimeo.

Na ovom, kao i na svim dosadašnjim sastancima, razmijenili smo iskustva i izložili radove naših učenika koji se od početka samog projekta rado odazivaju i sudjeluju u izradi svih potrebnih materijala. Prije samog susreta uredili smo naš Comenius kutak u holu škole, te napravili panoe posvećene svakoj od država koje sudjeluju u projektu, gdje možete također vidjeti radove naših učenika, brošure s najvažnijim informacijama o svakoj državi, kratke biografije njihovih heroja (projekt: My Country's Heroes), te kartu koju su izrađivali učenici njihovih matičnih škola (projekt: Passport of my Country). Također možete vidjeti i strip koje su osmislili učenici prošlogodišnjeg 4.B razreda, pod naslovom 'Stribor's Forest', napravljen po uzoru na roman Striborova šuma, Ivane Brlić-Mažuranić, koja je jedna od heroja koje obrađujemo u projektu.

Prvog radnog dana susreta odveli smo naše goste u razgledavanje jednog od najljepših bisera naše županije - Nacionali park Krka. Uz stručno vodstvo obišli smo prekrasne slapove, etno selo gdje smo vidjeli stare vodene mlinove za pšenicu i žito, stare kućice uređene onako kako su kuće nekoć izgledale, s ognjištem unutar kuće, pekom, stolcima, loparima, bukarama i sličnim rekvizitima. Vidjeli smo i hidroelektrenu Jaruga, a naše goste iznenadila je činjenica da je to prva hidroelektrana u Europi, otvorena 1895., samo 2 dana nakon otvaranja prve hidroelektrane u svijetu, na slapovima Niagare. Osoba kojoj možemo zahvaliti na toj činjenici je Nikola Tesla, jedan od heroja kojeg obrađujemo u našem Comenius projektu.

Popodne je bilo posvećeno posjetu školi. Naši gostujući učenici iz Italije proveli su cijeli dan na satovima sa svojim šibenskim 'kolegama', u 7. i 8. razredu. U kasnijem razgovoru rekli su nam da im se svidjelo kod nas, da im se naši nastavnici čine dobri i da nisu puno strogi. :)
Nadraže im je naravno bilo druženje s učenicima, s kojima su razmijenili kontakte, te možda tako započeli neko novo prijateljstvo.

Za to vrijeme proveli smo naše goste kroz školu, a učenici nižih razreda razveselili su ih točkama koje su vrijedno pripremali sa svojim učiteljicama. Poklonili su im i darove koje su za njih sami izrađivali još od prošle školske godine. Bilo je tu prekrasnih stabalaca od žice, ručno oslikanih kravata od jute, oslikanih kamenčića, slika od školjki.....
Nakon razigranog uvoda održan je Comenius sastanak na kojem su pogledani kratki filmovi koje su učenici napravili o svom gradu (projekt: Local Area CD), te prezentacije 5 heroja svake države (projekt: Hero Presentations). Zajedno smo pregledali službenu web stranicu projekta gdje su svi učenički radovi ažurirani, te dostupni svima (web adresa stranice: www.meetourheroes.com)
Zaključeno je da su svi dosadašnji ciljevi projekta ispunjeni, te su dogovoreni novi, koje moramo realizirati do slijedećeg Comenius susreta u Turskoj, u veljači. Svi naši sudionici dobili su poklon pakete zahvale i dobrodošlice, zahvaljujući između ostalog i donaciji  Turističke zajednice Šibensko-Kninske županije.

Sljedeće jutro odveli smo naše goste u razgledavanje našeg prelijepog grada, koji ih je sve redom očarao. A kako i ne bi? Slikakli smo se kraj spomenika našeg dragog Dražena Petrovića, još jednog od heroja kojeg obrađujemo u projektu. Prošetali smo preko središnjeg gradskog pazara gdje su nam nudili divote poput mirisnih mandarina, šipaka, suhih smokava, povrća i voća, pletenice luka, maslinovo ulje.... Gospa Van Grada bila je prva crkva na našem putu, a naši gosti iz Turske imali su želju slikati se sa župnikom i časnom sestrom, budući da im je to bio prvi put da su posjetili jednu katoličku crkvu. Šetnja Poljanom i gornjom kalelargom, penjanje uz Goricu, posjet Samostanskom vrtu, i spuštanje starim uličicama prepunim skala, te silazak na mjesto s kojeg puca najljepši pogled na našu ljepoticu, šibensku katedralu, i za kraj šetnja osunčanom rivom s pogledom na kristalno more i otoke u daljini. Raj na zemlji? U njihovim očima, da. Često postanemo svjesni u kako prekrasnom mjestu živimo tek kad ga vidimo očima stranaca.

Popodne je bilo posvećeno Zadru. Naši su gosti još jednom bili iznenađeni ljepotama koje su vidjeli. Crkva Svete Stošije, Sveti Donat, Forum s ostatcima rimskih građevina, pa i onim malo modernijim atrakcijama kao što su Morske orgulje i Pozdrav Suncu. Za kraj smo posjetili izložbu radova Ivana Meštrovića, još jednog od heroja iz našeg projekta.

Zadnji dan susreta bio je rezerviran za Splitsku županiju. Razgledali smo Trogir, te se oduševili njegovom starom jezgrom koja je cijela pod zaštitom UNESCO-a. U Splitu smo razgledali Dioklecijanovu palaču uz stručnog vodiča, koja nam je na živopisan i zanimljiv način pokušala dočarati kako je život nekoć davno izgledao između istih tih zidina. Predivna arhitektura grada i njegovih građevina impresionirala je još jednom sve naše goste.

Za kraj bi željeli zahvaliti svima koji su doprinijeli, na bilo koji način, da ovaj naš susret bude uspješan; hvala svim učenicima, kolegama nastavnicima, vodstvu škole i tehničkom osoblju. Svi naši gosti otišli su zadivljeni, bogatiji za jedno prekrasno iskustvo,  sa željom da se jednog dana opet vrate u naš grad.

Voditeljice Comenius projekta u našoj školi:

Ivana Dujić, profesorica engleskog i talijanskog jezika i Anita Matić, diplomirana učiteljica razredne nastave

Napisala: Ivana Dujić, profesorica engleskog i talijanskog jezika