Hrvatska slavi Dan neovisnosti

Autor: Ivana Rupić, 8. 10. 2013.

Slavimo jedan od najvažnijih trenutaka u novijoj povijesti kada je Hrvatska proglasila potpunu samostalnost. Dana 8. listopada 1991. Hrvatski sabor jednoglasno je odlučio raskinuti sve državnopravne veze na temelju kojih je Hrvatska zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dotadašnju SFRJ.

U povodu današnjeg praznika na zagrebačkom groblju Mirogoju izaslanstvo državnog vrha položilo je vijence i zapalilo svijeće prisjećajući se poginulih hrvatskih branitelja i žrtava Domovinskog rata te svih zaslužnih za stvaranje samostalne i neovisne hrvatske države. Zajedničke vijence predsjednika Republike, predsjednika Hrvatskoga sabora i predsjednika Vlade položili su potpredsjednik Sabora Nenad Stazić, ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić te ministar branitelja Predrag Matić.

Ministar Matić u izjavi novinarima istaknuo je važnost tog datuma u novijoj hrvatskoj povijesti, no i ocijenio da se današnji praznik, nažalost, često ne prepoznaje, za razliku od nekih drugih datuma, poput 30. svibnja ili 5. kolovoza. Današnji je blagdan posebna prilika za obilazak grobova poginulih branitelja, bez kojih ne bi bilo ni današnje Hrvatske, rekao je.

Hrvatski sabor Dan neovisnosti obilježio je svečanom sjednicom u subotu.

Polaganju vijenaca državnog vrha pridružila su se i izaslanstva Oružanih snaga RH, Ravnateljstva policije i udruge branitelja. Izaslanstva su vijence položila kod Zida boli, Grobnice narodnih heroja, na grobu Ivice Račana, kod središnjega križa, na grobu prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana te kod zajedničke grobnice neidentificiranih žrtava iz Domovinskoga rata na Krematoriju.

Kako bi obilježili Dan neovisnosti, branitelji su na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu podignuli zastavu. U tišini su se prisjetili suboraca koji su život dali za domovinu. Branitelji su zatim odali počast na Oltaru domovine te položili vijenac na grob Ante Starčevića. U povodu Dana neovisnosti misu za Domovinu predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško u crkvi sv. Marka na zagrebačkom Gornjem gradu. Naglasio je kako hrvatska država mora počivati na pravdi i naraštajima koji dolaze te prenositi njezinu pravu povijest.

Državni vrh čestitao Dan neovisnosti

Sabor Republike Hrvatske na današnji je dan 1991. povijesnom odlukom oduzela legitimitet i legalitet svim tijelima SFRJ te ustvrdila kako ne priznaje valjanim nijedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime SFRJ. Odluka je donesena tri mjeseca nakon Brijunske deklaracije kojom se Hrvatska obvezala na tromjesečnu odgodu samostalnosti i suverenosti, na zahtjev Europske zajednice koja je zahtijevala da se tzv. jugoslavenska kriza pokuša riješiti mirnim putem.

Taj je međunarodni moratorij istekao dan prije donošenja odluke 7. listopada 1991., na dan kada je bivša JNA iz zrakoplova raketirala Banske dvore  namjeravajući likvidirati prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana te članove tadašnje vlade i parlamenta. Napad je izveden oko 15 sati. Poginula je jedna osoba, četiri su lakše ozlijeđene, a zbog te je agresije Sabor spomenutu odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom SFRJ donio na sjednici u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici.

Preuzeto s http://www.hrt.hr