Što učitelji žele da roditelji shvate

Autor: Ivana Rupić, 7. 10. 2013.

Jeste li se ikada zapitali koliko je važan vaš odnos s učiteljem vašeg djeteta za uspješno školovanje? Da biste ga ostvarili i lakše prolazili školske muke, evo što bi učitelji željeli da roditelji znaju.

1. Ne mora sve biti savršeno.

Učitelji poručuju kako postoji velika šansa da roditelji steknu dojam da oni ne obavljaju svoj posao na način koji su očekivali. Možda im se neće svidjeti neka pravila ili, primjerice, količina domaće zadaće. Čak i ako im se sviđaju učiteljeve metode, muče ih neke druge stvari poput glasnih dječaka u razredu zbog kojih se njihova mirna i povučena kći ne osjeća uvijek ugodno. Svi se roditelji brinu zbog najmanje jedne stvari i očekuju da će školska godina donijeti puno nedaća, a shodno tome žele sve odmah i popraviti. No ponekad djeca moraju sama rješavati svoje probleme i učitelji će ih staviti pred nove izazove, a tada će se osjećati nelagodno. To će sigurno donijeti nemir u njihove male živote, ali će istodobno učiti kako se suočiti s problemom i riješiti ga. U stvarnome svijetu to su svakodnevne situacije pa će dijete nekada i samo zaključiti što treba činiti ili će se obratiti učitelju. Male životne školice svatko prolazi na svoj način i trebate prepustiti učitelju da se s njima nosi u školi. Vi ste za to zaduženi kod kuće.

2. A kada je potrebna vaša pomoć?

Možda zvuči kontradiktorno, ali u nekim slučajevima učitelji će zatražiti pomoć roditelja. Čak i najiskusniji učitelji, iza kojih su godine rada s djecom, ponekad neće biti sigurni u čemu je točno problem pa će vas pozvati na razgovor. Djeca često skrivaju informacije i od roditelja i od učitelja u raznim situacijama pa je moguće da se u školi događa jedno, a roditelji, primjerice, o tome ne znaju ništa ili imaju sasvim drugu sliku. Primijetite li, primjerice, da se vaše dijete kod kuće ponaša drugačije, a ništa se nije promijenilo, možda se uzrok krije u školi te svakako trebate uputiti učitelja u to. Možda se samo radi o tome da je djetetu teško svaldati sve obaveze, treba mu pomoć i drugačiji raspored, a ne želi to reći jer se srami.

3. Svi griješe.

Kada vaše dijete u nečemu pogriješi, oduprite se porivu da ga zaštitite od posljedica koje mora snositi i nemojte to tražiti od učitelja. Djeca su djeca i male pogreške, nepoželjne riječi ili ponašanje dio su svakog odrastanja. No, kada se to dogodi, moraju snositi posljedice da bi naučili životnu lekciju i idući puta pametnije prosudili situaciju. Branite li uvijek svoje dijete prije nego čujete drugu stranu, činite mu medvjeđu uslugu.

4. Na koji način hvalite svoje dijete?

Roditelji griješe kada djeci govore da su pametne male glavice jer tada misle da nema zadatka koji ne mogu odmah točno riješiti i prestanu se truditi. Još je veći problem kada dođu do zida i dožive nesupjeh pa im nije jasno kako se to dogodilo. Učiteljica i edukatorica Carol Dweck za Huffington Post ističe da je uvijek bolje pohvaliti dijete za trud koji ulaže u određene zadatke i naglasiti da zbog toga imaju tako dobar uspjeh u školi.

5. Problemi s učiteljima

Imate li problem s učiteljima, to recite njima, a ne djetetu. Učitelji, poput svih ostalih, rade pogreške kojih nisu uvijek svjesni. Stoga im trebate reći ako je dijete nečim nezadovoljno te direktno s njima riješiti problem. U idealnim uvjetima dijete možete savjetovati da samo razgovara s učiteljem i proba riješiti problem, no ako se opet požali taj zadatak ostaje na vama. Dijete možda u strahu ili nelagodi pred drugačijom vrstom autoriteta neće znati jasno reći što ga muči pa će trebati vaša intervencija.

Preuzeto s http://www.tportal.hr