Izborni nastavni predmet Informatika u nižim razredima od iduće školske godine

Autor: Tanja Lacmanović Gulin, Paola Gović, 16. 5. 2020.

Temeljem Odluke o donošenju kurikuluma za nastavni predmet informatike za osnovne škole i gimnazije u Republici Hrvatskoj (NN 22/2018) od školske godine 2020./2021. za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda osnovne škole postoji mogućnost uključivanja u izbornu nastavu Informatike (2 sata tjedno).

Uvođenjem informatike od prvog do četvrtog razreda osnovne škole kao izbornog predmeta, učenike se postepeno uvodi u svijet računala i daje im se osnovno znanje, odnosno osnovnu pismenost u informatici. Cilj je osigurati potporu učenicima mlađe školske dobi u stjecanju informatičke kompetencije.

Projekt ranog učenja informatike u nižim razredima u našoj školi,  uveden je 2014. godine kao izvannastavna aktivnost u 3. i 4. razredima, a od iduće školske godine rano učenje informatike uvodi se u sve osnovne škole diljem Hrvatske.

Cilj nam je uključiti što više učenika u aktivno korištenje računala i na taj način poticati interes prema novim tehnologijama, uz elemente prepoznavanja sve većih opasnosti i izazova koje te nove tehnologije danas stavljaju pred učenike. Potrebno je učenike podučavati ne samo o ispravnom i odgovornom korištenju računala i njegovim mogućnostima, već ih naučiti i kako ga koristiti kao alat za savladavanje nastavnog gradiva i stjecanje novih znanja i vještina.

Kurikulum nastavnog predmeta Informatika za niže razrede dobro je koncipiran. Sadržaji i aktivnosti potiču učenike na razmišljanje, potiču logičko razmišljanje, povezuju matematiku, likovnu kulturu, logiku itd., a obećavaju kreativno i zabavno učenje. Više informacija o predmetu Informatika možete vidjeti na linku.

Svi predmeti koji se u osnovnoj školi izvode izborno, a tako i Informatika, obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele. Učenik bira izborni predmet ili izborne predmete pri upisu u prvi razred ili najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za iduću školsku godinu. Za uključivanje učenika u izbornu nastavu potrebna je pisana suglasnost roditelja. Učenik može prestati pohađati nastavu izbornog predmeta nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se mora dostaviti učiteljskom/nastavničkom vijeću nakon završetka nastavne godine, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za sljedeću školsku godinu.

Obrasci:

UPIS - izborni predmet

ISPIS - izborni predmet

Isprintane obrasce za upis na izborni premet možete dobiti i na ulazu u školu.

Raspored zvona - sat 45 min

Raspored zvona - sat 40 min

UDŽBENICI ZA 2020./2021.
Katalog udžbenika 2019./2020.