Erasmus+, Obrigado, Portugal!

Autor: Ivana Dujić, 10. 10. 2016.

Naš Erasmus+ projekt koji je pod pokroviteljstvom Agencije za mobilnost i projekte EU započeo još prošlu školsku godinu, ide dalje.
Krajem rujna, ekspedicija u sastavu od sedmero učenika, dvije nastavnice i jedne ravnateljice, uputila se prema najudaljenijoj, a možda i najiščekivanijoj od svih destinacija - Portugalu!

Iako je put bio pun pehova i nezgodnih situacija koje smo srećom uspješno rješavali, vratili smo se doma prepuni dojmova i obogaćeni jednim predivnim iskustvom.
Smješteni smo bili u malom gradiću Palmeli, u kojem se nalazi škola naših projektnih partnera. Kao i na dosadašnjim putovanjima, učenici su bili smješteni kod portugalskih obitelji učenika škole s kojom surađujemo.
Jedan od najvrijednijih aspekata samog projekta je upravo to iskustvo koje naši učenici dožive po prvi put, i uvijek se, bez iznimke ugodno iznenade - upoznavanje nove i nepoznate kulture i običaja, iz prve ruke, kroz suživot s obiteljima.

Ana Grubišić Čabo

Portugalci zaista opravdavaju reputaciju koja ih prati - jako su srdačni, topli, druželjubivi i otvoreni. Svim gostujućim učenicima bio je puno lakše boraviti daleko od kuće, uz takvo gostoprimstvo.
No, ono što ih ipak najviše izdvaja od ostalih, je njihova ležernost, opuštenost i odsutstvo ikakvih razloga za zabrinutost, u čemu premašuju čak i nas.
Dok je nastavnički dio tima odrađivao sastanke i dogovore o nastavku projekta, učenici su imali priliku okušati se u raznoraznim radionicama, od potrage za QR kodovima po cijeloj školi, sastavljanja i programiranja robota od Lego kockica, pravljenja glazbenih instrumenata i stvaranja glazbe, cijelog spektra radionica unutar Znanstvenog muzeja u Lisabonu, do onih drugih, sportskih, kao što su kajaking, planinarenje po parku prirode i slično.
Uz to su naravno svakodnevno uživali u izletima i obilascima njihove regije i njezinih specifičnosti, od rijeka koje se spajaju s morem, do brdovitih područja; upoznavanjem s lokalnom industrijom pluta, te proizvodnjom keramičkih pločica.
Imali su priliku provesti i jedan dan u Lisabonu, višemilijunskoj metropoli koja vas obuzme svojim posebnim duhom.
Ali pustimo sad naklapanja jedne očarane nastavnice, i poslušajmo radije kakvi su dojmovi naših učenika nakon ovog jedinstvenog iskustva.
Ivana Dujić, prof. engleskog i talijanskog jezika

Lucija Gradiška

U Portugalu sam se jako dobro proveo. Upoznao sam nove ljude, portugalsku kulturu i naravno, hranu. Moj domaćin Miguel bio je jako dobar i upoznao me sa svojim prijateljima iz razreda. Upoznao sam i druge članove Erasmus+ projekta. Česi, Poljaci, Turkinje, Portugalci i mi Hrvati. Najbolji dio mi je bio party koji su portugalski učenici organizirali. Bio sam sav mokar i promukao. Trebalo mi je jos mjesec dana u Portugalu jer sam se taman naviknuo. Ljudi u Portugalu su mislili da sam Portugalac jer navodno izgledam tako. Bilo mi je super i jedva čekam susret u Hrvatskoj.
Edi Ban, 7. b razred

Petra Bilić

To je bio najbolji tjedan u mom životu. Zabava, druženje, upoznavanje novih ljudi i njihovih jezika. Svaki dan je bio super i zabavan, ali najbolje je bilo u glavnom gradu Lisabonu, kajakingu, partiju i kada smo isprobavali njihov tradicionalni kolač. Bili smo na raznim i zanimljivim radionicama: radionicama s instrumentima, traženje kodova po cijeloj školi i mnoge druge… Sa svima smo se jako dobro sprijateljili i upoznali ih. Bilo nam je jako teško napustiti ih i zadnji dan smo svi plakali. Jedva čekam da dođu u Hrvatsku.
Petra Bilić, 7.a

Valentina Kalabrić

Prije 2 tjedna smo išli u Portugal.Bili smo u  malom gradu Palmeli.U ponedjeljak smo bili u školi i upoznavali smo se.Bilo je puno djece iz različitih zemalja Turske,Poljske,Češke i naravno mi iz Hrvatske.U utorak smo bili u gradu Setubalu i vidjeli smo predivnu plažu.To je pješćana plaža i stvarno je predivna.U srijedu smo puno hodali.Vidjeli smo predivne šume u Palmeli.Na kraju dana smo imali parti.Na partiju je bilo jako zabavno.U četvrtak  smo bili u Lisabonu.Četvrtak mi je najdraži dan zato što smo vidjeli predivan Lisabon i bili smo u Starbacksu i jeli smo neki tradicionalni kolač i bilo je jako zabavno na radionicama.U petak smo bili u školi i popodne smo se morali pozdraviti sa svojim novim prijateljima.Bilo je teško i jako tužno.Portugal je jako lijepa zemlja i bilo je jako dobro.U subotu smo išli kući i bili smo tužni zboig toga ali u isto vrijeme i veseli jer se vraćamo.To je bilo jako dobro iskustvo i ako budem imala priliku vratit ću se u Portugal.
Valentina Kalabrić, 7.a

Valentina Kalabrić