Crtice iz povijesti: Međunarodni dan žena

Autor: Ivana Rupić, 8. 3. 2016.

Ideja za potrebom obilježavanja ženske borbe za jednakost seže u turbulentno razdoblje početka 20. st. Žene su tijekom prethodnog razdoblja ekonomski i politički bile podređene muškim interesima, no u radničkoj klasi gdje je ionako prevladavao najniži životni standard žene su i dalje imale niže nadnice te znatno lošije radne uvjete od svojih muških kolega. Stoga ni ne čudi da je pokret za prava žena usko vezan uz socijalističke pokrete te su prve iskre buknule upravo iz ženskih tvornica.

Tako su 8. ožujka 1857. godine radnice u tekstilnoj industriji grada New Yorka su kroz povorku prosvjedovale tražeći poboljšanje radnih uvjeta, bolje nadnice te jednaka prava radnika i radnica. Marš je zaustavila policija i mnoge su žene prilikom uhićivanja stradale. Zbog sličnih razloga, istog datuma 1908. godine socijalistice Sjedinjenih Američkih država organizirale su povorke tisuća žena i na taj način obilježile prvi dan žena. Ovaj događaj biti će inspiracija za uvođenje i obilježavanje međunarodnog dana žena nedugo potom.

Demonstracije 1912. godine

Tijekom konferencije Druge Internacionale 1910. u Kopenhagenu Clara Zetkin, njemačka aktivistica, bila je jedna od glavnih inicijatora za uvođenje međunarodnog dana žena u čast pokreta za prava žena i borbe za pravo glasa. Već je sljedeće godine u ožujka više od milijun žena i muškaraca u Njemačkoj, Austriji i Danskoj obilježilo međunarodni dan žena u masovnim povorkama.

Plakat za Dan žena 1914.

U narednom razdoblju položaj žena, a posebice onih radničke klase nije ukazivao na poboljšanje. Neprihvatljiviji radni uvjeti doveli su do požara u tekstilnoj tvornici u New Yorku također u ožujku 1911. Požar je odnio živote više od 140 radnica, vrlo mladih djevojaka imigrantskog porijekla. Uoči i za vrijeme Prvog svjetskog rata žene diljem Europe već tradicionalno u ožujku prosvjeduju zbog nesnošljivih uvjeta života kojima su bile izložene. Upravo su peterburške radnice svojim štrajkom obilježile početak velikih prevrata u Rusiji 1917. godine. Štrajk koji je započeo 23. veljače po Julijanskom kalendaru (8.ožujka po Gregorijanskom kalendaru) kulminirat će boljševičkim preuzimanjem vlasti koja će potom taj datum proglasiti Danom žena. Ovaj običaj kasnije preuzimaju ostale, posebice socijalističke, zemlje. 8. ožujak kao Međunarodni dan žena 1975. godine potvrđuje i organizacija Ujedinjenih naroda 1975.

Povorka za Dan žena 1975. godine u Sydneyju

Međunarodni dan žena se danas obilježava kao nastavak borbe za jednakost žena i muškaraca, osvrt na napredak koji je učinjen u toj borbi ili jednostavno slavlje žena i svega onoga što one jesu.
Cheris Kramarae, Dale Spender, (2000), Routledge International Encyclopedia of WomenGlobal Women's Issues and Knowledge,  Routledge
Stevens Joyce, (1985), A History of International Women's Day in words and images, IWD Press
Objavila Udruga studenata povijesti ISHA-Osijek

Preuzeto s http://ishaosijek.blogspot.hr